Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 05.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
L - ������������ - zobrazeno 10 z 26 
|1-10| |11-20| |21-30|
Železničná stanica Lubeník
Železničná stanica Lubeník leží na jednokoľajnej miestnej trati 165 Plešivec – Muráň v km 25,4 medzi stanicami Jelšava a Revúca. Železničná trať z Plešivca do Muráňa bola do prevádzky uvedená 22. novembra 1893. Stanica je orientovaná v severojužnom smere. Stanica dostala svoju súčasnú podobu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy bola vykonaná jej rozsiahla prestavba.

Železničná stanica Piešťany

Železničná stanica Piešťany leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati 120 Bratislava hl. st. - Žilina. Koľajisko stanice je orientované v severojužnom smere. Do južného zhlavia je zaústená taktiež neelektrifikovaná koľaj miestnej trate z Vrbového. Výpravná budova stanice je situovaná napravo od koľajiska v smere z Bratislavy do Žiliny. V rámci výstavby V. koridoru bola stanica nedávno zrekonštruovaná. 

Železničná stanica Šenkvice

Železničná stanica v Šenkviciach leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati 120 Bratislava – Žilina. Pôvodná stanica bola v Šenkviciach postavená ešte počas výstavby prvej konskej železnici na Slovensku. Konská železnica viedla z Bratislavy do Trnavy a Serede. Napriek finančným problémom bola 19.10.1845 trať dokončená po Šenkvice.
 

Železničná stanica Pezinok

Železničná stanica v Pezinku leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati 120 Bratislava – Žilina. Orientovaná je v severojužnom smere a je elektrifikovaná trakčnou napäťovou sústavou 25 kV, 50 Hz. Stanica patrí medzi najstaršie stanice, postavená bola na prvej železnici na Slovensku s animálnou trakciou. Konská železnica viedla z Bratislavy do Trnavy a Serede, jej prvý úsek z Bratislavy do Svätého Jura bol otvorený 27.9.1840 a zo Svätého Jura do Pezinka 30.6.1841.

Železničná stanica Svätý Jur

Železničná stanica vo Svätom Jure patrila medzi najstaršie na Slovensku. Dnes je z nej už len zastávka. Leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati 120 Bratislava – Žilina. Orientovaná je v severojužnom smere a je elektrifikovaná trakčnou napäťovou sústavou 25 kV, 50 Hz. Stanica vo Svätom Jure bola postavená na prvej železnici na Slovensku ešte s animálnou trakciou. Konská železnica viedla z Bratislavy do Trnavy a prvý úsek z Bratislavy do Svätého Jura bol otvorený 27.9.1840. 

Železničná stanica Revúca

   Železničná stanica Revúca leží v km 32,159 na trati 165 z Plešivca do Muráňa. Dňa 21. novembra 1893 prišiel z Plešivca do Revúcej prvý slávnostný vlak a 22. novembra 1893 začala na trati riadna prevádzka. Mesto Revúca je známe tým, že tu bolo 16. septembra 1862 založené Prvé slovenské gymnázium.

Železničná stanica Muráň

   Železničná stanica Muráň leží v km 40,926 a je poslednou a zároveň koncovou stanicou na trati 165, ktorá vychádza z Plešivca.
 
Slávnostné otvorenie trate z Plešivca do Muráňa bolo 21. novembra 1893 a od 22. novembra 1893 začala pravidelná prevádzka.

Život v žst. Šarišské Lúky (2.)

  Pri písaní prvého článku som ešte nevedel, že budem pisať aj druhý článok. Týmto druhým článkom teda doplním predchádzajúci článok. A kedže dnes máme 115. výročie trate 194 Prešov - Bardejov, a v období máj - december 2008 prebehla rekonštrukcia železničnej stanice Šarišské Lúky, to je vhodná príležitosť pre napísanie tohto článku.

Železnice zrekonštruovali železničnú stanicu v Starom Smokovci

 Prednedávnom boli zverejnené informácie o tom, že železnice chcú rekonštruovať železničnú stanicu v Starom Smokovci. Do 6. júna tohto roku sa malo zrekonštruovať 2. a 3. nástupište, železničný zvršok a osvetlenie. Železničná stanica Starý Smokovec leží na úzkorozchodnej trati 183 z Popradu na Štrbské Pleso. Zo stanice odbočuje úzkorozchodná trať 184 do Tatranskej Lomnice.

Život v žst. Šarišské Lúky

 Železničná stanica Šarišské Lúky sa nachádza na trati 193 Prešov – Humenné a na trati 194 Prešov – Bardejov. V súčasnosti je stanica využívaná prevažne pre nákladnú dopravu, ale stoja tu aj osobné vlaky. Aj keď tu necestuje veľa ľudí, pretože stanica je ďaleko od obytných domov, ľudia tu cestujú do práce v blízkom priemyselnom parku zvaným Širpo.


Home