Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 26.05. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
E - K
Život v žst. Šarišské Lúky
Noris, 31.05.2008 (38219 prečítané)

 Železničná stanica Šarišské Lúky sa nachádza na trati 193 Prešov – Humenné a na trati 194 Prešov – Bardejov. V súčasnosti je stanica využívaná prevažne pre nákladnú dopravu, ale stoja tu aj osobné vlaky. Aj keď tu necestuje veľa ľudí, pretože stanica je ďaleko od obytných domov, ľudia tu cestujú do práce v blízkom priemyselnom parku zvaným Širpo.

Na stanici sa nachádzajú 4 koľaje, jedna vlečková koľaj, 11 výhybiek, 3 návestidlá a 2 stavadlá, ktoré sú obsluhované podľa potreby. Výhybky sú tu jednoduché, zaisťované kľukami proti posunu a inému použitiu. Dôvod, prečo sú v stanici iba tri návestidlá som sa nedozvedel, chýba jedno odchodové návestidlo smerom do Kapušian pri Prešove.  
 
Staničná budova
 
 
Presne pred mesiacom (30.4.2008) sa začala rekonštruovať druhá a tretia koľaj, dostavalo sa nové nástupište (spoločné pre druhú a tretiu koľaj), ktoré umožní pohodlnejšie nastupovanie do vozňa hlavne starším ľuďom. Dnes ešte nebolo v prevádzke, ale od pondelka 2.6.2008 by sa malo začať používať. Počas výstavby nástupišťa boli všetky osobné vlaky presmerované na štvrtú koľaj a nákladné vlaky premávali po druhej koľaji.  
 
Rekonštrukcia nástupišťa pri druhej a tretej koľaji
 
 
Železničná stanica začína výhybkou č. 1 v smere od Kapušian pri Prešove, z ktorej ide vlečková koľaj do miestnej píly, ďalej pokračuje k stavadlu I, kde sa koľaj rozvetvuje na ďalšie štyri koľaje. Na druhej strane stanice smerom do Prešova sa nachádza stavadlo II. Stanica končí výhybkou č. 11 smerom do Prešova a vlečkou do miestneho závodu Kronospan, ktorú obsluhuje Rosnička, a ešte je tu už nefungujúca vlečka do stavebnín.
 
Zhlavie smer Kapušany pri Prešove


Zhlavie smer Prešov
 
 
Ďalej sa v stanici nachádzajú nepoužívané vlečkové koľaje do už spomínaného priemyselného parku Širpo. Je tu aj remíza, ktorá sa už nepoužíva, rušne stoja pred bránou. Na stanici bývajú odstavené vozne pre nákladnú dopravu. 
 
Vlečkové koľaje

Som rád, že aj takáto malá stanica sa dočkala aspoň čiastočnej rekonštrukcie, ktorá uľahčí cestovanie. Neskôr doplním aj fotografie z interiéru staničnej budovy.

Fotografie zo železničnej stanice Šarišské Lúky si môžete pozrieť vo fotoalbume. Foto: © Norbert Mondek

Súvisiace články:
Viadukty v okolí Hanušoviec nad Topľou (09.02.2012)
Železničná zastávka Nižná Šebastová (09.04.2011)
Výlet za papagájom do Hanušoviec nad Topľou (20.02.2011)
Život v žst. Šarišské Lúky (2.) (11.12.2008)
Výlet v Kapušanoch pri Prešove (11.06.2008)
Trať 193: Prešov - Vranov nad Topľou - Strážské - Humenné (27.09.2007)


Home