Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 20.06. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
E - K
Výlet v Kapušanoch pri Prešove
Noris, 11.06.2008 (41804 prečítané)

 Jedného pekného dňa, v sobotu 7. júna 2008, som sa ja Noro a Peter stretli v Prešove. Chvíľu sme sa rozprávali o vlakoch a železnici a keďže bolo celkom dobré počasie rozmýšľali sme, kam ísť urobiť pár zaujímavých záberov. Nakoniec sme sa rozhodli ísť do Kapušian pri Prešove, pretože to nie je ďaleko od Prešova, a ani jeden z nás tam na železničnej stanici ešte nebol.

Na úvod niekoľko informácií o stanici. Pôvodná stanica v Kapušanoch pri Prešove bola postavená okolo roku 1893 na miestnej trati z Prešova do Bardejova. Dnes je to trať ŽSR č. 194.
 
Výpravná budova pôvodnej žst. Kapušany pri Prešove
 
 
Neskôr, roku 1939 v dôsledku vojnových udalostí sa začalo stavať železničné prepojenie z Kapušian pri Prešove do Strážskeho. Nová železničná stanica Kapušany pri Prešove sa tak stala odbočnou pre trať do Bardejova, pretože trať z Prešova do Humenného, dnešná 193, sa stala hlavnou traťou pre spojenie s východnou časťou našej krajiny.
 
Výpravná budova žst. Kapušany pri Prešove

Stanica má peknú nedávno zrekonštruovanú výpravnú budovu, vedľa ktorej je menšia budova skladu s nakladacou rampou.

Budova skladu

Neďaleko stojí vynovená remíza, pred ktorou je na koľaji umiestnená výkoľajka. Stanica má štyri dopravné a jednu manipulačnú koľaj. Súbežné so staničnými koľajami je odovzdávkové a vlečkové koľajisko skladu rafinérie Slovnaft. Aj z tohto dôvodu je tu okrem osobnej dopravy čulý ruch aj dopravy nákladnej.

Remíza pre lokotraktor

Stanica je vybavená svetelnými návestidlami vzoru AŽD, sú tu vchodové a odchodové návestidlá a aj zriaďovacie návestidlá pre posun. Zo stanice vedie trať jedna koľaj smerom na Bardejov (194) a druhá smerom na Strážské a Humenné (193).

Koľajisko smer Prešov


Koľajisko smer Bardejov

Na Bardejovskom, resp. Humenskom zhlaví stanice sa nachádza dvojitá koľajová spojka. Pre posun slúžia trpasličie zriaďovacie návestidlá. Na Prešovskom zhlaví stanice sa nachádzajú dve slepé, resp. kusé koľaje, na jednej s nich bol počas našej návštevy odstavený nákladný vozeň.

Koľajová spojka tratí 193 a 194

Na vlečke Slovnaftu je stále odstavených niekoľko cisternových vozňov. Vlečku obsluhuje motorový rušeň T 238.0016, ktorý nám počas návštevy doslova ušiel pred objektívom. Vlečka má vedľa stanice samostatné odstavné koľaje a aj vlastnú remízu, pred ktorou v čase našej návštevy stál cisternový vozeň.

Motorový rušeň T 238.0016

Prednedávnom konštatujúc podľa vzhľadu bola rekonštruovaná štvrtá koľaj, malá nový zvršok, a vedľa koľaje pred stanicou od Prešova bol vysypaný starý štrk. V stanici sa nachádza aj menšia budova skladu s nakladacou rampou. Výhybky sú tu ovládané diaľkovo pomocou drátovodov z dvoch stavadiel umiestnených na oboch zhlaviach stanice.

Na záver sa chcem poďakovať kamarátovi Peťovi, že ma zobral na tento pekný a zaujímavý výlet. A ja chcem poďakovať Norovi za krásne strávený čas, ktorý sme spoločne využili na fotenie železničnej stanice v Kapušanoch pri Prešove. Fotografie z výletu do stanice v Kapušanoch pri Prešove si môžete pozrieť vo fotoalbume.Fotografie a text: Norbert Mondek & Peter

Súvisiace články:
Viadukty v okolí Hanušoviec nad Topľou (09.02.2012)
Železničná zastávka Nižná Šebastová (09.04.2011)
Výlet za papagájom do Hanušoviec nad Topľou (20.02.2011)
Život v žst. Šarišské Lúky (2.) (11.12.2008)
Život v žst. Šarišské Lúky (31.05.2008)
Trať 193: Prešov - Vranov nad Topľou - Strážské - Humenné (27.09.2007)


Home