Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 21.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate
Vo Vajnoroch začali petíciu proti nebezpečnej koľaji
admin, 14.11.2008 (1761 prečítané)

BRATISLAVA (WEBNOVINY) - Obyvatelia bratislavských Vajnôr začali vo štvrtok podpisovať petíciu za zrušenie používania koľaje na odstavovanie cisterien s unikajúcimi chemickými látkami, ktorá je blízko obytnej zóny. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mestskej časti Ján Mlynár.

Prvými signatármi petície boli starosta mestskej časti Ján Mrva a poslanci miestneho zastupiteľstva. Petíciu doručia ministerstvu dopravy a Železniciam SR. "Zdravie a životy našich ľudí sú na prvom mieste. Preto koľaj, na ktorej sa manipuluje s nebezpečnými látkami, rozhodne nemôže ostať v blízkosti rodinných domov. Trváme na tom, aby tento problém ministerstvo i vedenie ŽSR vyriešili čo najskôr,“ povedal starosta Ján Mrva.
 
Problém sa vyhrotil 6. novembra večer, keď z cisterny unikol nebezpečný etylénoxid a reálne boli ohrození viacerí obyvatelia Vajnôr. Zároveň podľa Mlynára vyšlo najavo, že podobné, i keď rozsahom menšie situácie, sa v tejto lokalite opakovali už v minulosti. Koľaj sa takto využíva už dlho. Predtým však v jej okolí bola neobývaná zóna a teda riziko ohrozenia zdravia a životov ľudí bolo takmer nulové.
 
Za posledné roky sa však situácia zmenila. Blízko trate vyrástli nové domy, v ktorých už teraz býva asi 500 ľudí. Plánovaná je ďalšia výstavba – dokonca tam majú vyrásť bytové domy, konštatuje Mlynár. Vajnorčania teraz petíciou bojujú za to, aby sa manipulácia s poškodenými cisternami s nebezpečným obsahom presunula do inej lokality, kde by prípadná nehoda nemohla ohroziť ľudí.

Home