Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 20.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate
Širokorozchodná by mohla byť do desiatich rokov
admin, 25.11.2008 (1678 prečítané)

DOBRÁ   (Sme) - Širokorozchodná trať od slovensko-ukrajinskej hranice po Viedeň by mohla byť dokončená do desiatich rokov. Novinárom to dnes po podpise memoranda medzi Slovenskom, Ukrajinou a Ruskom v obci Dobrá na východnom Slovensku povedal minister dopravy Ľubomír Vážny. Náklady na výstavbu trate na Slovensku Vážny odhadol na 122 miliárd korún (vyše štyri miliardy eur).

"V memorande sme sa zaviazali na vyhotovenie analýzy efektívnosti tejto výstavby, my však veríme, že projekt je efektívny," uviedol Vážny. Analýza by mala byť podľa Vážneho dokončená do konca budúceho roka. Vypracovať by ju mali spoločne ukrajinské, ruské, slovenské a rakúske železnice.
 
"Dobudovanie trate by umožnilo bezproblémovú dopravu a prekládku tovarov medzi Tichým oceánom a Európou," povedal po podpise generálny riaditeľ Ruských železníc Vladimir Jakunin. Nákladná železničná doprava z Ázie by sa skrátila z 18 dní na dva týždne, dodal Jakunin.
 
Spôsob financovania rozsiahleho projektu zatiaľ podľa Vážneho nie je spresnený. Výstavba však nebude zaplatená zo štátneho rozpočtu. Záujem stavať údajne prejavili Ukrajina, Rusko, Japonsko a iné ázijské štáty.
 
Dokončenie projektu by podľa Vážneho pomohlo rozvoju slovenského hospodárstva a výrazne by stúpol objem medzinárodnej železničnej prepravy, prechádzajúcej krajinou.
 
25. 11. 2008 15:14:00 | Copyright © ČTK 2008 Aktualizované 16:33

Home