Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 03.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
M������������V
Maďarskí železničiari chcú od pondelka opäť štrajkovať
admin, 16.10.2009 (3557 prečítané)

     BUDAPEŠŤ 16. októbra (WEBNOVINY) - Maďarské železničiarske odbory plánujú od pondelka obnoviť štrajk na celom území krajiny. V piatok to v Budapešti oznámil predseda Slobodných odborov železničných zamestnancov (VDSZSZ) István Gaskó. Na presnom čase, kedy sa štrajk začne, sa štrajkový výbor dohodne až v pondelok. Štrajk bude podľa Gaska časovo neohraničený.

Maďarská vláda plánuje na budúci rok zastavenie premávky na veľkom množstve železničných tratí, a to nielen regionálnych, ale aj na viacerých úsekoch celoštátnych hlavných ťahov. Celková dĺžka používaných železničných tratí sa tak má od budúceho roka znížiť na 3000 kilometrov. Vláda týmto rozhodnutím podľa kritikov výrazne skomplikuje život najmä obyvateľom vidieckych oblastí, ktorí prídu o pravidelné a spoľahlivé spojenie s okolitým svetom.

Podľa Gaska redukcia tratí nebude znamenať len plánované prepustenie tisícov zamestnancov železníc - o prácu prídu aj desaťtisíce ďalších, pretože stratia dopravné spojenie do zamestnania. "Ak by sme teraz nezastavili železničnú dopravu my, vláda by ju neskôr možno zastavila už navždy," tvrdí Gaskó.

SITA/MTI

Home