Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 05.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
N������������kladn������������ doprava
ZSSK Cargo otvorila zrekonštruované prekladisko kvapalín
admin, 24.10.2009 (4136 prečítané)

     ČIERNA NAD TISOU 23. októbra (WEBNOVINY) - Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), a.s. v piatok oficiálne zavŕšila dvojročnú rekonštrukciu prečerpávacieho komplexu v Čiernej nad Tisou. Náklady na rekonštrukciu dosiahli vyše 10 miliónov eur. "Pred dvoma rokmi hrozilo, že budeme musieť z ekologického hľadiska toto prekladisko kvapalných látok zavrieť. Dnes tak moderne vybavené pracovisko ako toto nemajú ani Maďari, ani Poliaci a pritom spĺňa aj prísne ekologické predpisy, takže možno hovoriť o najmodernejšom a najekologickejšom pracovisku na východnej schengenskej hranici," povedal generálny riaditeľ železničnej spoločnosti ZSSK Cargo Matej Augustín.

Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Margaréta Grecová, prečerpávacie zariadenie je vybavené technológiou, ktorá umožňuje oproti minulosti nepretržitú prevádzku prečerpávania alkoholových derivátov, technických olejov, ale aj potravinárskych olejov a rôznych chemických látok. Prečerpávanie je zabezpečované prostredníctvom moderného riadiaceho počítačového systému s prehľadným monitorovaním celého procesu, ktorý zároveň zabezpečuje váženie cisterien na širokom a i normálnom rozchode. Kapacita pracoviska sa znásobuje súčasným prečerpávaním na dvoch koľajiskách oboch rozchodov.

Zrekonštruované pracovisko umožní obojstranné prečerpávanie šiestich skupín kvapalných produktov z cisterien širokého rozchodu do cisterien normálneho rozchodu a opačne. Súčasná kapacita prečerpávania v objeme 450 až 500 metrov kubických za hodinu umožňuje zdvojnásobenie výkonu pracoviska. Očakávaný výkon prečerpávania po rekonštrukcii je 350 tisíc ton ročne. Na tomto úseku pracuje 34 ľudí.
 
Spoločnosť ZSSK Cargo, a.s. vznikla začiatkom roka 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti, pričom prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. Spoločnosť eviduje základné imanie 401,646 mil. eur. Firma je druhým najväčším zamestnávateľom v železničnom sektore a celkovo štvrtým najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Ku koncu roka 2008 zamestnávala 10 448 pracovníkov. Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. hospodárila v minulom roku s čistým ziskom 83 mil. Sk (2,75 mil. eur). ZSSK Cargo za minulý rok previezla vyše 45 miliónov ton tovarov a vo východoslovenských prekladiskách sa preložilo takmer osem miliónov ton.


SITA

Home