Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 04.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Bratislava (uzol)
Rekonštrukcia železničnej stanice Bratislava-Nové Mesto
Peter, 14.03.2011 (21497 prečítané)

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali dňa 9. februára 2011 s rekonštrukciou železničnej stanice Bratislava-Nové Mesto. Rekonštrukcia súvisí s majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré sa budú konať v apríli v Bratislave a Košiciach. Cieľom je zlepšiť služby cestujúcej verejnosti a zvýšiť kultúru cestovania. Rekonštrukcia by mala byť hotová do 28. apríla. 2011.

Železničnú stanicu Bratislava-Nové Mesto ŽSR chceli zrekonštruovať už v roku 2009 v rámci tzv. „revitalizácie železničných staníc“ (Zo železničných staníc multifunkčné centrá). Tento projekt sa však nerealizoval. ŽSR nezostalo teda nič iné, len vzhľad stanice zveľadiť z vlastných prostriedkov. Celkové náklady prebiehajúcej rekonštrukcie by mali byť vo výške cca 895 tisíc eur.
 
Stav výpravnej budovy železničnej stanice Bratislava-Nové Mesto pred rekonštrukciou (rok 2005) možno vidieť na fotografiách. Stanica bola postavená pre priemernú frekvenciu za 24 hodín 13 608 cestujúcich, maximálna frekvencia 16 320 cestujúcich.
 
Výpravná budova stanice bola dokončená v roku 1964
 Bratislava Nové Mesto
 
Celková plocha vybavovacej haly je 200 m2
Bratislava Nové Mesto 
 
Pred budovou a vedľa nej je parkovisko
 Bratislava Nové Mesto
  
V rámci rekonštrukcie by mal byť obnovený vestibul výpravnej budovy, povrch podlahy, obloženie stien a stropu. Osvetľovacie svietidlá by mali byť vymenené za nové, vymenená by mala byť aj elektroinštalácia a vykurovanie vrátane radiátorov. Vynovené by mali byť aj záchody a vymenená by mala byť kanalizácia a vzduchotechnika. Upravené bude aj okolie stanice, zrevitalizované budú vonkajšie plochy a parkovisko v blízkosti výpravnej budovy a administratívnej budovy na južnej strane.
 
Interiér budovy - schodište na poschodie
Bratislava Nové Mesto
 
Galéria na poschodí
Bratislava Nové Mesto
 
Informačná tabuľa odchodov vlakov a podchod k nástupištiam
Bratislava Nové Mesto
 
Lavičky a bufet
Bratislava Nové Mesto
 
Rekonštrukcia v skratke: 
  • prestavba predajných stánkov
  • rekonštrukcia WC pre verejnosť
  • výmena hlavných rozvodov UK v podlahe haly
  • výmena svietidiel haly a komplexná rekonštrukcia elektroinštalácie WC vrátane rozvádzačov haly
  • nová keramická dlažba v celej hale
  • obnova fasády stanice
  • úprava vonkajších plôch parkoviska a osvetlenia
Kvôli rekonštrukcii došlo k obmedzeniu prevádzky. Obmedzenie sa týka predaja cestovných lístkov, ktoré si cestujúci môžu zakúpiť len pre vnútroštátne spoje. Predaj cestovných lístkov Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., zabezpečuje v náhradných priestoroch pred výpravnou budovou železničnej stanice.
 
O rekonštrukcii informovali ŽSR a ZSSK. Po ukončení rekonštrukcie na stanicu Bratislava-Nové Mesto zájdem a nové fotografie doplním do fotoalbumu. © autor
 

Súvisiace články:
Prístavný most v Bratislave (Most Hrdinov Dukly, diaľnično-železničný most) (23.04.2009)
Trať 132: Bratislava hl.st. - Bratislava-Petržalka - Rusovce - Rajka MÁV (27.09.2007)


Home