Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 03.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
E - K
Kolárovo, stanica, kde sa koľaje v tráve strácajú
Peter, 25.04.2011 (12907 prečítané)

Predĺžený sviatočný víkend a takmer letné počasie na západnom Slovensku. To je kombinácia, ktorá si priam žiadala ísť niekam fotiť vlaky. Ja som sa rozhodol ísť fotiť do Kolárova. Áno, viem, do Kolárova vlaky už dávno nechodia, ale fotiť je tam stále čo. Napríklad výhybkové návestidlá vyrastajúce z trávy. Veď posúďte sami.

Železničná trať zo železničnej stanice MÁV v Komárne do Kolárova (maď. Gúta) leží na rovine vo východnej časti Podunajskej nížiny, či presnejšie napísané Žitného ostrova. Pre rovinaté trate je charakteristické minimálne prevýšenie a málo oblúkov. To platí aj pre túto približne 26 km dlhú miestnu trať.
 
Jej výstavba sa realizovala krátko pred prvou svetovou vojnou a prevádzka na nej začala 9. novembra 1914. Stavbu realizovala budapeštianska firma Gregersen a synovia. Aj keď existovali úvahy o prepojení tejto trate s traťou 134 zo Šale do Nededu, nikdy k tomu nedošlo. Prepojenie by si vyžiadalo výstavbu železničného mostu cez Malý Dunaj, čo určite nie je ani dnes lacná záležitosť. Či by prepojenie týchto dvoch miestnych tratí zaručovalo ich existenciu aj po roku 2011 je však aj tak otázne.
 
Železničná stanica v Kolárove je poslednou stanicou na trati 136. Stanica má päť koľají. Tieto však počas mojej návštevy boli identifikovateľné len s ťažkosťami. Pri dvoch dopravných koľajach slúžiacich osobnej doprave sú dodnes identifikovateľné nástupištia.
 
Budova stanice je pomerne v dobrom stave, je to dané najmä polohou stanice, je totiž „na očiach“ obyvateľov blízkych rodinných domov. Vedľa výpravnej budovy stojí malý sklad, jeho strecha sa zdá byť obnovená nedávno, možno, že sklad je v prenájme.
 
Osobná doprava tu bola zastavená od 3. februára 2003. Necelé štyri roky po zastavení osobnej dopravy, počnúc 22. decembrom 2006, bola na trati 136 z Komárna do Kolárova zastavená doprava úplne, teda i nákladná, a to pre zlý stav koľajového zvršku. Od tej doby trať a stanica v Kolárove pomaly chátra.
 
V okolí stanice tejto miestnej železnice je viacero podnikov, do niektorých idú vlečky. Nachádza sa tu tiež pomerne veľké nákladisko, takže tu predtým určite existovala čulejšia nákladná doprava.
 
Z čias vzniku stanice sa tu zachovala výhrevňa s malou vodárňou, ale zub času a nezáujem železníc o tento objekt poznačil jej vzhľad. Škoda. Tiež niektoré výhybky budú pravdepodobne už nefunkčné, pretože chýbajú z nich niektoré časti. Takto pomaly odchádza železničná história kamsi do neznáma. Aký osud čaká túto staničku? No ak sa nestane zázrak, tak asi táto trať bude medzi prvými, ktoré sa zrušia úplne.
 
Kolárovo - výpravná budova
Kolárovo
 
 Kolárovo
  
Stanica Kolárovo (maď. Gúta)  Kolárovo
 
Budova skladiska
Kolárovo
 
 Kolárovo
  
Výhrevňa chátra...
Kolárovo
  
...a koľaje zarastajú Kolárovo
  
Stanica Kolárovo Kolárovo
  
Bez slov
Kolárovo
  
Kde-tu náznak koľají
Kolárovo
  
Hra na schovávačku (?)
Kolárovo
  
Hrana nástupiska pred výpravnou budovouKolárovo
 
 Koľajisko stanice
Kolárovo
 
 Jedna z vlečiek do susediacich podnikov...
Kolárovo
 
...a v tráve sa strácajúce koľaje stanice
Kolárovo
 
  Koniec trate 136
Kolárovo
  
Výhybka schovaná v tráve
Kolárovo
 
 Pohľad do zelenej stanice od konca trate
Kolárovo
  
Niekoľko fotografií z mojej návštevy v tejto v časoch jej rozkvetu bezpochyby čulej železničnej stanice je vo fotoalbume. © autor

Home