Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 28.11. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
������������elezni������������ky
Nedeľa s Kačenou na Považskej lesnej železnici
Peter, 23.05.2011 (11494 prečítané)

V nedeľu, 22. mája 2011, občianske združenie Spoločnosť pri PLŽ usporiadalo „Mašinparádu“ v „novom“ domove PLŽ - v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Akcia sa konala pri príležitosti 95. výročia vzniku PLŽ. Ja som do Pribyliny v nedeľu zašiel, a to, čo som zachytil objektívom svojho fotoaparátu, Vám ponúkam v krátkej fotoreportáži.

Na akcii bola zakúrená mašinka „Kačena“, t.j. parný rušeň KČ 4, ktorému žiaľ v nedeľu skončila platnosť technickej prehliadky. Napriek tomu sa Kačena v nedeľu predviedla a potešila oko nejedného železničného fanúšika aj viacerými jazdami na síce krátkej, ale stále rastúcej „lesnej železničke“.  
 
Na vstupe do múzea
PLŽ
 
Cesta do depa PLŽ je vyznačená
PLŽ
 
Trať železničky...PLŽ
 
...ktorá sa stále buduje
PLŽ
 
Depo PLŽ
PLŽ
 
Kačena - parný rušeň U 44.901 prezývaný aj "Sulika"
PLŽ
  
Oficiálny začiatok „Mašinparády“ bol o 13.00 hodine, ale do areálu múzea som prišiel ešte predpoludním. Chcel som využiť situáciu, keď bolo návštevníkov ešte pomenej, a prejsť sa po areáli PLŽ, a čo-to nafotiť. Dobre som urobil, pretože popoludní pred oficiálnym začiatkom sa priestor depa zaplnil staršími, ale aj najmladšími návštevníkmi, ktorí mali tú výhodu, že ich niesli na rukách ich rodičia. Depo PLŽ je od vstupu do múzea vzdialené asi 10 minút chôdze do mierneho kopca.
 
V depe
PLŽ
 
Pojazd rušňa
PLŽ
 
Drezina traťového majstra
PLŽ
 
Chvíľa pre nostalgiu
PLŽ
 
Príhovor pri slávnostnom otvorení akcie - riaditeľka múzea  PLŽ
 
 Návštevníci na PLŽ
PLŽ
 
Okrem „Kačeny“, alebo motorovej dreziny traťmajstra, si návštevníci mohli prezrieť aj ďalšie historické exponáty PLŽ. Pozornosť návštevníkov pútal aj veľkorozmerný model, na ktorom bola znázornená ukážka nakladania a transportu dreva na lesnej železnici. Atmosféru spríjemňovala hudba, syčanie pary a parná píšťala „Kačeny“. Pre návštevníkov bolo prichystané aj občerstvenie.
 
Kačena v akcii
PLŽ
 
PLŽ
 
PLŽ
 
PLŽ
 
Nálada v areáli depa bola priateľská. „Kačena“ prilákala množstvo ľudí. Prispelo k tomu aj slnečné a teplotou letné počasie, no popoludní sa zamračilo a v temných mračnách sa skrývali aj hromy-blesky. Bol by som sa v depe veľmi rád ešte chvíľu zdržal, ale silnejúce hrmenie bolo presvedčivé. Z Múzea liptovskej dediny v Pribyline som však odchádzal spokojný a plný pozitívnych dojmov, s predsavzatím, že sa tam určite skoro vrátim. Návštevu múzea a depa PLŽ odporúčam všetkým.
 
Zatiaľ, čo sa v depe oslavovalo, neďaleko sa pracovalo...
PLŽ
 
 ...na nakládke dreva
PLŽ
 
Ťažké kusy dreva sa nakladajú na vozeň...
PLŽ
 
...aby ich mašinka mohla odviesť na spracovanie do píly
PLŽ
 
V I D E O
Kačena na Považskej lesnej železnici - Pribylina
(otvára sa v novom okne)
video
  
Fotografie z nedeľnej akcie v Pribyline sú vo fotoalbume. © autor.

Home