Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 22.04. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate
Stredoveký hrad Krásnu Hôrku takmer zničil požiar
Peter, 10.03.2012 (7454 prečítané)

Hrad Krásna Hôrka, ktorého vznik siaha do stredoveku, ktorý odvtedy prežil mnoho vojen, takmer zničila ľudská hlúposť. Ako blesk z jasného neba sa rozšírila správa, že túto našu kultúrnu pamiatku zachvátil obrovský požiar. Kto cestoval na trase z Rožňavy do Košíc, mohol z okna vlaku pozorovať hrad Krásna Hôrka. Hrad síce neleží v blízkosti železničnej trate, ale aj tak sa dali urobiť fotografie, kde tento hrad vhodne pózoval a vytváral pozadie železničným fotografiám.

Ako zlý sen na mňa zapôsobila správa o požiari jedného najkrajšieho a zachovalého slovenského hradu. Nepochopiteľné sú aj dôvody tohto zlého sna. Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo vypaľovanie trávy.
 
Prvé písomnosti o existencii hradu sa datujú do roku 1333. Hrad sa vypína nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy a je neprehliadnuteľný z hlavnej cesty I/50 zo Zvolena do Košíc. Pozorovať ho môže aj oko cestujúceho vlakom na tejto trase.
 
Hrad Krásna Hôrka patril medzi najzachovalejšie naše hrady s bohatou expozíciou. Do dnešného dňa. Len nedávno prešiel obnovou a otvorený bol po rekonštrukcii na jar 2011.
 
Bol som párkrát fotiť vlaky v okolí Rožňavy a aspoň pri tejto príležitosti som odfotil tento náš skvost. 
 
Zatiaľ nie je známy rozsah poškodenia, ale škody budú značné. Hrad má viacero častí a niektoré majú horné poschodia požiarom úplne zničené. 
 
Jesenný pohľad z okna vlaku - pod hradom vidieť mauzóleum
Krásna Hôrka 
 
Motorka z Dobšinej na stanici v Rožňave
Krásna Hôrka
 
Motorka z Košíc
Krásna Hôrka 
 
Rýchlik do Zvolena
Krásna Hôrka 
 
Čakanie na vlak sa dá stráviť kochaním na krásy Slovenska
Krásna Hôrka 
 
Informácie o hrade Krásna Hôrka.

Home