Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 04.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
MHD Bratislava
Električka Bombardier Flexity Outlook v uliciach Bratislavy
Peter, 03.06.2012 (12372 prečítané)

Od piatku 1. júna 2012 v uliciach Bratislavy premáva moderná nízkopodlažná viacčlánková električka Flexity Outlook vyrobená firmou Bombardier vo Viedni pre španielske mesto Alicante. Električka s výrobným číslom 4243 premáva pre záujemcov zadarmo na trase z Ružinova, cez Krížnu a Špitálsku ulicu na Nám. SNP, odkiaľ pokračuje po Obchodnej a Radlinského ulici do Rače (a späť). 

Oficiálne, ale len symbolické uvedenie do prevádzky sa uskutočnilo už v stredu 30. mája 2012. V piatok začala moderná električka premávať aj pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Príležitosť na jej vyfotenie sa mi však naskytla až dnes, keďže je voľný deň, a aj počasie sa v Bratislave trochu vylepšilo.
 
Električka Flexity Outlook smeruje do Ružinova
Električka Flexity Outlook
 
Električka Flexity Outlook zaujme už svojim dizajnom, ktorý je na miestne pomery atraktívny. Obyvatelia Bratislavy by určite ocenili aj nízku hlučnosť električky. Premávka tejto električky je naozaj tichá, ale iste to záleží aj od kvality trate, čo je v Bratislave viac-menej večný problém. Nízkopodlažná klimatizovaná električka Flexity Outlok má päť článkov, jej celková kapacita je 200 cestujúcich. Električka je obojsmerná, to znamená, že má stanovište vodiča na oboch koncoch, teda nepotrebuje klasické obratisko, ktoré sú v Bratislave na konci tratí. Takéto „obojstranné“ električky (iného výrobcu) premávajú napríklad v Brne, niekoľko fotiek je vo fotoreportáži o „šalinách v Brne“. Obojstrannosť električky znamená, že aj nástupné dvere pre cestujúcich sú po oboch stranách električky. Nástupné dvere električky Flexity Outlook sú dvojdielne a dostatočne široké na to, aby bol výstup a nástup cestujúcich rýchly. Miest na sedenie (50) vzhľadom na jej dĺžku možno nie je až toľko, ale v električke je priestor aj pre imobilných cestujúcich, ktorých preprava v Bratislave je možná zatiaľ len v autobusoch.
 
Na konečnej v Ružinove
Električka Flexity Outlook
 
Po krátkej prestávke opäť na trať - smer nám. SNP
Električka Flexity Outlook
 
Interiér električky Flexity Outlook
Električka Flexity Outlook
Električka Flexity Outlook
 
Zastávka Chlumeckého
Električka Flexity Outlook
 
Na Obchodnej aj s Hradom
Električka Flexity Outlook
 
S výškovou budovou STÚ
Električka Flexity Outlook
 
Floriánske nám.
Električka Flexity Outlook
 
Radlinského ulica - zastávka Vazovova
Električka Flexity Outlook
 
Obojstranné električky sa využívajú aj tam, kde sa električkové trate budujú postupne, teda sa predlžujú a nie je potrebné budovať nákladné a na plochu náročné klasické obratiská, ale postačí niekoľko koľají prepojených výhybkami. Vodič električky na konečnej zastávke len prejde na opačný koniec vozidla a pokračuje v jazde opačným smerom. To by mohol byť aj prípad Bratislavy.  
 
Technické údaje
 
Dĺžka električky
32 370 mm
Šírka skrine
2 400 mm
Max. rýchlosť električky
70 km/h
Minimálny polomer oblúka
25 m
Maximálne stúpanie/klesanie trate
60 ‰
Miest na sedenie
50
Miest na státie (4 cestujúci/m²)
150
  
Električka Flexity Outlook
Električka Flexity Outlook
 
 
Pre záujemcov o prevezenie zopakujem informácie o premávke tejto zaujímavej električky, ktoré zverejnil Dopravný podnik Bratislava:
 
Električka premáva zdarma od 1. júna 2012 počas troch týždňov na trase Rača Komisárky – Račianska – Radlinského – Obchodná – Kamenné námestie – Špitálska – Krížna – Ružinov a späť denne od 10.00 do 18.00 s odchodmi každú celú párnu hodinu z Rače – Komisárok a každú celú nepárnu hodinu z Ružinova - Astronomickej. Predpokladaná doba jazdy je 45 minút.
 
Poznámka na záver: Na fotografiách električky sa nezobrazuje správne názov cieľovej zastávky, ale nie je to chyba.
 
Zdroj informácií:
 
Dopravný podnik Bratislava
Spoločnosť Bombardier

Home