Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 05.02. 2023
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Modelov������������ ������������eleznica
Modely MR radov 751 a 752 v slovenských farbách
Peter, 29.12.2013 (8881 prečítané)

Po tom, čo sa na trhu objavil nový model motorového rušňa radu 751 ČSD vo veľkosti TT v mierke 1:120, sa dalo predpokladať, že česká spoločnosť MTB sa upriami aj na slovenský trh. Farebné variácie typické pre českú republiku sa podarilo doplniť dvoma slovenskými, ktoré ma naozaj potešili.

V roku 2013 sa v ponuke spoločnosti MTB najprv objavili modely motorových rušňov radu 752. Tak, ako predchádzajúce modely od tejto spoločnosti, aj model rušňa radu 752 je prepracovaný precízne. Od predchádzajúcich modelov rušňov radu 751 ČSD, o ktorých sme tu už písali, sa tento model líši tým, že ide o rušeň bez záveskov. Dôležité je však to, že model v podstate verne zobrazuje skutočné rušne, ktoré sa na slovenských tratiach pohybujú aj v súčasnosti.
 
V posledných mesiacoch roka 2013 sa na trhu objavili aj modely motorových rušňov radu 751, ktoré boli avizované už skôr. Modely sa samozrejme dali vopred objednať aj s ďalšími úpravami. Ja som však počkal na to, čo sa dostalo do bežného predaja. V stručnosti sa dá povedať, že modely rušňov radu 751 sú jednoducho nádherné a potešia asi každého železničného fanúšika, či už tie modely vystaví vo vitríne, alebo ich bude týrať na koľajisku. V ponuke sú tri varianty železničných spoločností, pod ktorými tieto rušne na Slovensku boli a sú doteraz v prevádzke, ide o ŽSR, ZSSK a ZSCS. Pretože cena modelov vyrobených v malej sérii je o niečo vyššia, ja som si zadovážil modely rušňov spoločnosti ZSSK a neskoršej ZSCS, ktorá železničnú nákladnú dopravu zabezpečuje dodnes. Podľa tohto vývoja železničných spoločností na Slovensku, majú modely rušňov aj označenie a logá.
 
Podľa údajov výrobcu má model hmotnosť 205 g. Dĺžka modelu cez nárazníky je 137 mm a minimálny polomer oblúka pre spoľahlivý prejazd je 250 mm. Popis je ostrý a čitateľný aj v tejto modelovej veľkosti. Motorové rušne radu 751 a radu 752 sú stále v prevádzke v nákladnej železničnej prevádzke na hlavných neelektrifikovaných tratiach a tiež lokálnych tratiach, takže model rušňa nájde uplatnenie aj na menšom domácom koľajisku. V ojedinelých prípadoch sa rušne týchto radov objavovali aj na rýchlikoch. 
 
Model motorového rušňa radu 752 s logom ZSSK 
Model rušňa
  
Detailný pohľad
Model rušňa 
Model rušňa
Model rušňa
 
Horná časť modela Model rušňa 
Model rušňa Model rušňa
  
Model rušňa radu 751
Model rušňa 
Model rušňa Model rušňa
 
Čelo modelu
Model rušňa
 
Strecha rušňa
Model rušňa
  
Model rušňa ZSSK radu 751 so záveskami
Model rušňa
 
Model rušňa radu 751 ZSCS bez záveskov
Model rušňa
 
Čelo rušňa
Model rušňa
 
Rodinka Zamračených...
Model rušňa
 
dtto
Model rušňa
 
Niektoré menšie doplnky, ako hadice, tabuľky s označením radu a poradovým číslom sú dodávané samostatne a je potrebné ich prilepiť. Pribalená je tiež jedna náhradná náprava s ozubeným pastorkom a bandážou pre zlepšenie ťahu modelu. K modelu je priložený návod s nákresom rozmiestnenia doplnkov, návod na montáž dekodéru DCC, montáž riadeného spriahla, atď. 
 
Ide o modely rušňov, kde nezostáva nič iné, len poďakovať výrobcovi a všetkým, ktorí k vzniku a výrobe modelov čímkoľvek prispeli. Viac fotografií je v našom fotoalbume na FB. Foto: © autor

Home