Železničné.info pro PDA Železničné.info pro PDA - 21.07. 2024
Home | Top 10 | Vyhľadávanie |
Trate
Vajnorský starosta žiada zrušenie nebezpečnej koľaje
admin, 07.11.2008 (1720 prečítané)

BRATISLAVA (Dnes.sk) - Vajnory odmietajú v blízkosti obytných domov koľaj na odstavovanie železničných vagónov s nebezpečným obsahom. Po mimoriadnej štvrtkovej (6. novembra) udalosti, keď na odstavnej koľaji vo Vajnoroch unikla zo železničnej cisterny nebezpečná látka, táto bratislavská mestská časť žiada, aby Železnice SR prestali toto miesto používať na odstavovanie podobne nebezpečných vozňov.

Odstavná koľaj na takéto účely by mala byť v inej lokalite. Rozhodne nie blízko obytnej zóny. S touto požiadavkou sa starosta Vajnôr Ján Mrva dnes listom obrátil na generálneho riaditeľa ŽSR. O podporu požiadal aj ministra dopravy, ministra vnútra a primátora Bratislavy.

"Za ostatné roky v bezprostrednej blízkosti koľaje vznikla nová obytná zóna s asi 500 obyvateľmi. Plánovaná je tam aj ďalšia výstavba rodinných domov. Takéto rizikové miesto pri obytnej zóne je preto vylúčené," uviedol Mrva pre TASR.

Vzhľadom na vzniknutú nebezpečnú situáciu prijala vajnorská samospráva aj ďalšie opatrenia. V lokalite bude zvýšená kontrolná činnosť hliadky Mestskej polície. Miesto by mali častejšie kontrolovať aj príslušníci Železničnej polície. V zástavbe pozdĺž železničnej trate chce mestská časť urýchlene dobudovať ďalšie hlásiče miestneho rozhlasu. Ich potreba sa ukázala ako nevyhnutná práve pre civilnú ochranu.

Mrva sa počas riešenia havárie od občanov postihnutej oblasti dozvedel, že podobné, i keď rozsahom menšie udalosti, sa na tejto odstavnej koľaji stali už aj predtým. "Je nemysliteľné, aby naši obyvatelia boli v budúcnosti vystavení podobnému ohrozeniu," povedal starosta.

V piatok krátko po polnoci bola poškodená cisterna odtiahnutá a evakuovaní Vajnorčania sa mohli vrátiť domov. "Situácia vo Vajnoroch je už celkom stabilizovaná. My však trváme na urýchlenom riešení našich požiadaviek o odstavnej koľaji. Verím, že kompetentné orgány pochopia našu žiadosť, lebo zdravie a životy ľudí musia byť na prvom mieste," dodal Mrva.

(Dnes.sk)


Home